Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Kompleksowy plan dla Puszczy Białowieskiej

dodano ponad tydzień temu, 2017-06-17 w kategorii: Akcje

W ostatnich tygodniach niezwykle głośno jest o obronie Puszczy Białowieskiej przed wycinką, ale cała sprawa nie sprowadza się jedynie do rabunkowej gospodarki zasobami leśnymi. Zatrzymanie wycinki Puszczy to dopiero pierwszy krok, pomoc w transformacji okołopuszczańskich miejscowości pozwoli nie tylko na polepszenie bytu mieszkających tam ludzi, a przede wszystkim pozwoli lepiej chronić Puszczę Białowieską w przyszłości.

W piątek 16 czerwca 2017 r. odbyła się wizyta studyjna, w której udział wzięli przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, Andrzej Rozenek oraz Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa Sojuszu, a którą zorganizował przewodniczący podlaskiego SLD Piotr Kusznieruk.

Trasa wizyty objęła Hajnówkę, Białystok, Zaleszany oraz Puszczę Białowieską. Spotkania z samorządowcami, rozmowy z mieszkańcami oraz obrońcami puszczy, wszystko to zaowocowało konkretnymi pomysłami dla mikroregionu Puszczy.

Powstała Koalicja na Rzecz Puszczy i Ludzi, która ma za zadanie zrzeszać organizacje i ludzi, którzy będą działać na rzecz nie tylko ochrony lasów, ale i rozwoju regionu. Nie tylko sprawa wycinki drzewostanu, ale spowodowanie, aby uruchomiono specjalne fundusze UE na rzecz całego regionu białowieskiego, to tematy, które powinny stanąć na forum Parlamentu Europejskiego. W tej sprawie SLD będzie motywowało do działania swoich eurodeputowanych. Dlaczego potrzebne są dodatkowe środki? Region wokół Puszczy wyludnia się, głównie z powodu braku atrakcyjnych miejsc pracy, a te, aby nie zagrażały zasobom naturalnym nie mogą powstawać w przemyśle drzewnym, potrzebna jest również transformacja gospodarki mikroregionu skoncentrowanego na drewnie w region turystyczny.

Miejsca pracy w sektorze turystycznym są przyszłością rozwoju regionu białowieskiego, ponieważ są lepiej płatne niż zajęcia w leśnictwie, w którym liczba miejsc pracy jest ograniczona. W białowieskim nadleśnictwie pracuje 130 osób, podczas gdy jeden hotel tworzy 100 miejsc pracy. Poza tym samo leśnictwo ma coraz mniejsze zapotrzebowanie na pracę ludzi, ponieważ ta jest ograniczana przez mechanizacje, Lasy Państwowe kupując 60 harvesterów de facto odbierają miejsca pracy mieszkańcom okołopuszczańskich miejscowości! Wspomniane Lasy Państwowe nie powinny zmienić swoje formy własnościowej i winny pozostać w ręku państwa, jednakże w większym stopniu powinny się angażować we współpracę regionów, w którym funkcjonują.

Ostatni, ale nie najmniej istotny pomysł będący efektem wizyty na Podlasiu - cała Puszcza Białowieska powinna być Parkiem Narodowym, Polska powinna wylansować markę #PuszczaBiałowieska. To światowe dziedzictwo UNESCO, takich cudów natury jest w Europie góra cztery! Jest to atut, którego żaden start-up, żadna korporacja nie będzie w stanie skopiować, czy też stworzyć.

 

Czarzasty, Kusznieruk, Żukowska oraz b. poseł SLD z Podlasia Eugeniusz Czykwin upamiętnili również ofiary zbrodni oddziału "Żołnierza Wyklętego" Romualda Rajsa-"Burego" we wsi Zaleszany składając wiązankę i zapalając znicze pod pomnikiem pomordowanych.


 Komentarze

Wydarzenia

 • Łódź kontra "dobra zmiana" - jeden do zera

  godzinę temu

  Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił opinię łódzkiego kuratora oświaty dotyczącą sieci szkół w mieście. Kurator musi także zapłacić blisko 500 złotych kosztów sądowych. Wyrok nie jest prawomocny – pisze portal Onet.pl czytaj więcej»

 • Rozenek: Działania policji w Radomiu skandaliczne

  dzisiaj o 07:54

  - Zrozumcie, bicie kogokolwiek na ulicach jest bezsensowne, tego nie da się usprawiedliwić w żaden sposób – zwrócił się Andrzej Rozenek do działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, w kontekście ataku członków tej organizacji na marsz KOD w Radomiu.czytaj więcej»

 • Gawkowski: Reprywatyzacja warszawska to złodziejstwo

  dzisiaj o 07:30

  Jeśli okaże się, że prawdą może być, że Hanna Gronkiewicz-Waltz albo jej urzędnicy łamali prawo, kradli albo wyłudzali nieruchomości, to bezwzględnie dla każdego z nich powinna być kara więzienia – komentował Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący SLD.czytaj więcej»

 • Gawkowski: Bandytyzm powinien być tępiony

  wczoraj o 07:24

  - Mam wrażenie, że w Polsce mieszamy pojęcia tego co jest legalne, z tym co jest nielegalne. Demonstracja KOD-u była legalna i miała charakter pokojowej manifestacji, a nagle pojawili się ludzie, którzy tak naprawdę przyszli tam bić i pokazywać swoją siłę – powiedział Krzysztof Gawkowski, wiceprzewoczytaj więcej»

 • Rozenek: Emocje polityczne są coraz bardziej nabuzowane

  przedwczoraj o 07:00

  Polityk SLD stwierdził w programie „Puls Trójki”, iż „jeżeli dobrze się zastanowić do czego zmierzamy, to poczekajmy aż się krew poleje na ulicach, aż wreszcie ktoś kogoś zabije i wtedy dopiero będziemy mówić, iż policja źle działa”.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.